website statistics The Falcon - PDF Books Online
Hot Best Seller

The Falcon

Availability: Ready to download

The Coming of The Falcon & The Falcon A hero of the highest calibre, Sam Wilson was the first African-American hero to grace the pages of Marvel comics. Raised on the streets of Harlem, New York, a chance encounter with Captain American sent the lowly gangster on an incredible path of redemption to become one of Earth's Mightiest Heroes! Featuring the winged Avengers' iconic fi The Coming of The Falcon & The Falcon A hero of the highest calibre, Sam Wilson was the first African-American hero to grace the pages of Marvel comics. Raised on the streets of Harlem, New York, a chance encounter with Captain American sent the lowly gangster on an incredible path of redemption to become one of Earth's Mightiest Heroes! Featuring the winged Avengers' iconic first appearance and the character's critically acclaimed 1980's mini-series, Marvel's Mightiest Heroes: The Falcon presents the hero at the pinnacle of the super hero pantheon!


Compare

The Coming of The Falcon & The Falcon A hero of the highest calibre, Sam Wilson was the first African-American hero to grace the pages of Marvel comics. Raised on the streets of Harlem, New York, a chance encounter with Captain American sent the lowly gangster on an incredible path of redemption to become one of Earth's Mightiest Heroes! Featuring the winged Avengers' iconic fi The Coming of The Falcon & The Falcon A hero of the highest calibre, Sam Wilson was the first African-American hero to grace the pages of Marvel comics. Raised on the streets of Harlem, New York, a chance encounter with Captain American sent the lowly gangster on an incredible path of redemption to become one of Earth's Mightiest Heroes! Featuring the winged Avengers' iconic first appearance and the character's critically acclaimed 1980's mini-series, Marvel's Mightiest Heroes: The Falcon presents the hero at the pinnacle of the super hero pantheon!

30 review for The Falcon

 1. 5 out of 5

  Sarah-Jayne Briggs

  (This review may contain spoilers). I liked Sam Wilson as a character in Captain America: The Winter Soldier, so it was cool to have the opportunity to see him in his original incarnation. Although I did enjoy reading the first three comics, I did find that they were a bit... samey. When the superheroes meet others, they form alliances pretty quickly. Although it's good to read about the heroes doing heroic stuff, it would be nice to see more conflict between them. Both Sam and Steve seemed to tru (This review may contain spoilers). I liked Sam Wilson as a character in Captain America: The Winter Soldier, so it was cool to have the opportunity to see him in his original incarnation. Although I did enjoy reading the first three comics, I did find that they were a bit... samey. When the superheroes meet others, they form alliances pretty quickly. Although it's good to read about the heroes doing heroic stuff, it would be nice to see more conflict between them. Both Sam and Steve seemed to trust each other fairly quickly and I felt there would be a good opportunity for Steve to be a bit more suspicious. I think conflict at first can be quite interesting. I did like seeing Steve and Sam work together, with Steve training Sam and the two of them battling Red Skull side by side. It was also good to see Sam's bond with his falcon. That was a rather nice touch, I felt. What I did like about Sam's storyline was the fact that his past was manufactured by Red Skull. It was nice to be able to see a kind of redemptive arc... a hero who did do some bad things in his past, but was working to try and help the people who he could identify with. It was interesting to see him trying to work with the gangs and try to get them to stop being violent. In some ways, I did feel quite sorry for the Legion... not that the way they responded was right, but I could understand why they felt betrayed. The first set of comics did seem to focus more on Captain America, but it was good to see Sam's origin story. There wasn't a great deal of difference in the artwork for the two sets of comics, but both were really good pieces and I was able to follow the storylines really easily. I liked seeing Sam's friendship with Tork in the second set of comics, even if I wasn't sure if he knew Sam's identity at first or not. It was also good to see Steve show up. Although there were problems with supervillains, I also really liked the fact that Sam was dealing with normal, human issues at the same time. I think Sam Wilson is a character I like both in his original incarnation and in the movie version of him. I hope the movies explore his link with his falcon a bit more.

 2. 4 out of 5

  Guido

  Falcon como prota y como invitado en un tomo ecléctico de Los Héroes más poderosos de Marvel.

 3. 5 out of 5

  Daniel Palička

  Čtenářská výzva na Goodreads 2018 (27/205) Falcona mnozí z vás určitě musíte znát, protože to je jeden z nejvěrnějších pomocníků Captaina Ameriky, který kdy za celou historii Marvelu existoval. Já osobně jsem ho sice znal, ale měl k němu vždycky jakýsi podivný vztah. Určitě mě potěšil, když se objevil v nějakém komiksu, jenže i přesto mi nikdy nepřišlo, že bych měl mít přečtenou jeho sólovou sérii nebo případně příběh, ve kterém hrál výraznější roli. Po dočtení knihy si s ním však rozhodně chci p Čtenářská výzva na Goodreads 2018 (27/205) Falcona mnozí z vás určitě musíte znát, protože to je jeden z nejvěrnějších pomocníků Captaina Ameriky, který kdy za celou historii Marvelu existoval. Já osobně jsem ho sice znal, ale měl k němu vždycky jakýsi podivný vztah. Určitě mě potěšil, když se objevil v nějakém komiksu, jenže i přesto mi nikdy nepřišlo, že bych měl mít přečtenou jeho sólovou sérii nebo případně příběh, ve kterém hrál výraznější roli. Po dočtení knihy si s ním však rozhodně chci přečíst něco, co by podle recenzentů mohlo být opravdu kvalitní. Kniha má dva různé příběhy. Ten první se jmenuje “Přilétá Falcon”, což je komiks od Stana Leeho, který slouží jako prvotní představení tohoto mladého černošského hrdiny, ve kterém hraje výraznou roli Red Skull, který se tentokrát rozhodl díky moci Kosmické kostky vyměnit si s Capem mysli. Skull tedy má šanci na pošpinění reputace největšího amerického symbolu a náš hrdina může na opuštěném ostrově bojovat s různými nepřáteli a později dokonce trénovat Falca. “Přilétá Falcon” je podle mého názoru zábavný komiks, který mě zaujal zejména díky kresbě. Gene Colan kreslí zajímavě prokreslené panely, na nichž jednotlivé postavy působí velkolepě. Tohle potvrzuje zejména Němec s tím nejčervenějším obličejem na planetě (vy snad víte, o kom mluvím). Ze začátku jsem měl strach, ale nakonec jsem byl překvapen tím, jak zábavně to Stan dokázal napsat. Ještě větší strach jsem však měl z druhého příběhu. “Vítězové a poražení” z 80. let se odehrává v době, kdy Falcon byl na sólové superhrdinské dráze. Vůči tomuto počinu od Jima Owsleyho jsem byl hodně skeptický. Ve výsledku jsem však byl ještě více překvapený, protože to, co mi bylo předvedeno, rozhodně nebylo vůbec špatné. Titulní hrdina mě po celou dobu čtení bavil a stejně tak i ostatní postavy, ať už kladné či záporné, které se v průběhu vyprávění objevovaly na scéně. Navíc, i celkový děj je rozhodně kvalitní a líbilo se mi, jakým způsobem si kreslíři vyhráli s jednotlivými panely. Já osobně tedy zase musím dát palec nahoru! Při čtení jsem se velice bavil. Falcon mi byl představen výborně a upřímně, nezlobil bych se, kdyby v češtině vyšel nějaký komiks, ve kterém už si Sam Wilson vyzkoušel být Captainem Amerikou. A samozřejmě, pro nováčky je tento svazek Nejmocnějších hrdinů Marvelu opravdu ideální na samostatné seznámení s Falconem. Hodnocení z mého čtenářského hlediska - 4/5 (80%) Hodnocení z hlediska začátečníka - 4/5 (80%)

 4. 4 out of 5

  Jose Espinosa

  This review has been hidden because it contains spoilers. To view it, click here. Mientras leía me debatía si darles dos o tres estrellas. La primera historia, la aparición del Halcón, ocurre en cómics del Capitán America, cuando Cráneo Rojo había cambiado de cuerpos con este. La idea es buena pero como pierde oportunidades Cráneo Rojo de ganar es ridículo. De pronto que idea cambiar el pasado de una persona para un plan secreto contra el Capitán, no me parece buena historia de origen para el Halcón, sin decir que con un par de horas de entrenamiento se hace una súper peleado Mientras leía me debatía si darles dos o tres estrellas. La primera historia, la aparición del Halcón, ocurre en cómics del Capitán America, cuando Cráneo Rojo había cambiado de cuerpos con este. La idea es buena pero como pierde oportunidades Cráneo Rojo de ganar es ridículo. De pronto que idea cambiar el pasado de una persona para un plan secreto contra el Capitán, no me parece buena historia de origen para el Halcón, sin decir que con un par de horas de entrenamiento se hace una súper peleador. La segunda historia me fue gustando más, muy parecido a Luke Cage, héroe del gueto, con los pies en la tierra con problemas de personas normales. Pero no entendía la entrada de Electro y el Capitán, simplemente aparecen por magia en el desarrollo de la historia y para cerrar, es el secuestro de un presidente más fácil del mundo con un desenlace simplon, “solo queríamos hablar”.

 5. 4 out of 5

  Benja Calderon

  Las 4 estrellas van más por la primera aparición de Falcon, que es bien interesante y, considerando la época, llevada con bastante gracia y por el par de momentos buenos buenos de la miniserie homónima, que a ratos parecía un pastiche más que una serie y también creo que suma bastante la inclusión de recapitulaciones antes de las dos historias, no dejando al lector tan tirado y al desnudo

 6. 4 out of 5

  Chris Turner

  This is two collections, with the latter being a complete story. The first three comics showing the introduction of the Falcon are very silly, featuring a "murder chair" on wheels. The second is a more grounded superhero story with a hero focussing on his own neighbourhood, part-time social worker/vigilante. This short run of four comics was much better and I enjoyed a lot. This is two collections, with the latter being a complete story. The first three comics showing the introduction of the Falcon are very silly, featuring a "murder chair" on wheels. The second is a more grounded superhero story with a hero focussing on his own neighbourhood, part-time social worker/vigilante. This short run of four comics was much better and I enjoyed a lot.

 7. 4 out of 5

  neocck

  3,5⭐

 8. 4 out of 5

  Jason Curtin

  8

 9. 4 out of 5

  Dony Grayman

  Edición para Argentina. INcluye la primera aparición del personaje y su primera miniserie propia. Tomo 17 de Los Héroes más poderosos de Marvel.

 10. 4 out of 5

  Johnny Andrews

  The Falcon is one of those people in the Marvel Universe who always seemed a bit player, even though he got a double bill title with Captain America and they focused on making him equal to Cap, he just didn't have enough pull. However, going through all of the story arcs they threw at Sam Wilson, his erased past (thanks to Red Skull and the cosmic cube) as a criminal albeit one who was just lashing out after his parents death, becoming a strong ally with Captain America and bonding a friendship. The Falcon is one of those people in the Marvel Universe who always seemed a bit player, even though he got a double bill title with Captain America and they focused on making him equal to Cap, he just didn't have enough pull. However, going through all of the story arcs they threw at Sam Wilson, his erased past (thanks to Red Skull and the cosmic cube) as a criminal albeit one who was just lashing out after his parents death, becoming a strong ally with Captain America and bonding a friendship. The Falcon really has come into his own, becoming a social worker in Harlem and tackling crime, it's a tough ride but guilt over his past sins pushes him to do good. Either way the 4 part mini series in this just shows how much pressure he has on his head, and how he fights to do what is right and to see good in most of the Harlem citizens growing up on the tough streets just as he was years before.

 11. 4 out of 5

  Fugo Feedback

  Según recuerdo, la miniserie protagonizada por Falcon me gustó mucho y la primera aparición del personaje no tanto.

 12. 5 out of 5

  Lynette

 13. 4 out of 5

  Scott

 14. 5 out of 5

  James Taylor

 15. 4 out of 5

  Nissa

 16. 5 out of 5

  Hit-off

 17. 5 out of 5

  Lee Gannon

 18. 5 out of 5

  Verybigdreamer

 19. 4 out of 5

  Vendula Kreplová

 20. 4 out of 5

  David Rhodes

 21. 4 out of 5

  catty

 22. 4 out of 5

  murphhh

 23. 5 out of 5

  Tomasz Skraburski

 24. 5 out of 5

  Alan Lamounier

 25. 5 out of 5

  Devowasright

 26. 4 out of 5

  Tomáš Kocián

 27. 5 out of 5

  Nati

 28. 5 out of 5

  Fulus Kacper

 29. 4 out of 5

  July

 30. 5 out of 5

  Michał Andersz

Add a review

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Loading...